אחריות תאגידית

>

אחריות תאגידית

מחויבות חברתית

לאור החשיבות המשמעותית שמייחסת קבוצת הראל ביטוח ופיננסים לתחום האחריות התאגידית, מפרסמת הקבוצה, זו הפעם השישית, דיווח לכלל מחזיקי העניין בה, אודות השפעותיה בתחומים הקהילתיים, הסביבתיים והכלכליים. פרסום דוח האחריות התאגידית של הקבוצה מעיד על התבססותו של התחום בקבוצה, מגדיל את השקיפות ומחזק את הדיאלוג והמחויבות המתמשכת של הקבוצה לנושא הטמעת שיקולים חברתיים וסביבתיים בליבת הפעילות העסקית שלה. תפיסת האחריות התאגידית הינה ללא ספק חלק בלתי נפרד מהעשייה העסקית שלנו. קבוצת הראל ממשיכה לקדם את התחום בכל האמצעים העומדים לרשותה ומקצה לשם כך משאבים רבים. במסגרת הפעילות לקידום תחום האחריות התאגידית, החל משנת 2008, קבוצת הראל חברה בארגון "מעלה", ארגון גג של כ-110 חברות מהמובילות במשק הישראלי, הפועל לקידום נושאים של אחריות תאגידית ולפיתוח הסטנדרטים של ניהול אחראי בישראל. כמו כן, החל משנת 2015 הראל מחזיקה בקביעות בדירוג "פלטינה פלוס", שהוא הדירוג הגובה ביותר המוענק על ידי הארגון.

מעורבות בקהילה

לאורך כ- 90 שנות פעילותה, המחויבות לתרומה ולקידום הקהילה הפכה לחלק בלתי נפרד מה- DNA הארגוני של קבוצת הראל, והיא מוטמעת בחזון הקבוצה ובערכיה. כחברה אשר שואפת לספק ללקוחותיה שקט נפשי ולאפשר להם להמשיך בחייהם באופן המיטבי גם במקרי אסון ומשבר, אנו רואים במעורבות, בתרומה ובמחויבות לקהילה חלק בלתי נפרד משאיפה זו.

כחלק מגישה פרו-אקטיבית ליצירת שיתופי פעולה חברתיים משמעותיים, עמוקים וארוכי טווח שמעניקים ערך חיובי לקהילה שבה אנחנו פועלים, חשוב לנו גם לעודד את המעורבות האישית של עובדינו בעשייה החברתית, לקיים דיאלוג שוטף עם השותפים החברתיים ולסייע בהתאם לצורך העולה מהם. הגדרנו את "מודל הרווח המשולש":

 1. קהילה: מקסום האימפקט החברתי שלנו, באמצעות מעורבות עובדים, בניית חיבור אישי ועמוק בין העובדים לבין הקהילה תוך יצירת מודעות לסוגיות חברתיות אקטואליות.
 2. עובדים: שבירת שגרה וגיבוש עובדים, העלאת המורל והמוטיבציה, יצירת מחוברות ארגונית, מתן תחושת סיפוק ומשמעות והקניית כישורים בינאישיים.
 3. ארגון: מימוש ערכי הראל, חיזוק הקשר מול העובדים ושיפור שביעות רצונם באמצעות מתן מענה לציפיות עובדים, בדגש על עובדי דור ה-Y וה-Z.

אנחנו  דוגלים במתן סיוע למספר רב של עמותות במגוון תחומים. במהלך השנים תרמנו למאות עמותות וארגונים שונים מכל רחבי הארץ, העוסקות בהשכלה גבוהה, חינוך מיוחד, תרבות ואומנות, עזרה רפואית לנזקקים, תמיכה לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים ועוד.

התרומה הכספית לקהילה מתבצעת בין היתר באמצעות קרן מאה (על שם מרגוט וארנסט המבורגר ז"ל), עמותה הפעילה כבר למעלה מ- 30 שנה.

תרומות הקבוצה לטובת הקהילה בשנת 2022 הסתכמו בסך של כ- 11.5 מיליוני  ש"ח, לעומת כ- 10.7מיליוני ש"ח בשנת 2021  . כמו כן, בשנת 2022 עמדו התרומות בשווה-כסף על סך של 0.8 מיליוני ש"ח ובשנת 2021 על סך של 0.4 מיליוני ש"ח.

לתוכנית ההתנדבות שלנו מוקצה סל משאבים ייעודי והיא מנוהלת על ידי רכזת האחריות התאגידית, כשכל עובד רשאי להתנדב שלוש שעות בחודש על חשבון זמן העבודה. הדרג הניהולי הבכיר ביותר בחברה מגדיר את המדיניות, מציב יעדים ועוקב אחר הביצוע בפועל.

בשנת 2022 לקחו חלק בפעילויות התנדבותיות 47% מעובדי החברה, לעומת 27% בשנת 2021.

איכות השירות

השאיפה המרכזית שלנו היא להעניק ללקוחות שירות בסטנדרט האיכות הגבוה ביותר, תוך שיפור והתייעלות תמידיים, ובהתאם לשינויי השוק וצרכי הלקוחות. השירותים מוענקים באמצעות הסוכנים שלנו או באופן ישיר.

ב-2022 חידשנו והנגשנו את אמנת השירות שלנו, כדי לייצר בהירות כלפי ההתחייבות שלנו מול הלקוחות:

 • יחס אישי – מעניקים את היחס שהיינו רוצים לקבל
 • מקצועיות – פועלים לא רק במקצועיות אלא גם במומחיות
 • הוגנות, כבוד והערכה – מודים ומוקירים את האמון שניתן בנו ונותנים כבוד לפרטיות האדם שמולנו
 • שפה פשוטה ובהירה – מקפידים לדבר פשוט ולעניין
 • זמינות - זמינים בשבילך

העובדים וסביבת העבודה

כחברה פיננסית, עובדינו מהווים את המשאב החשוב ביותר שלנו, את מקור העוצמה הארגונית ואת המפתח להצלחתנו. מתוך אמונה גדולה בחשיבות הגורם האנושי, אנחנו משקיעים בפיתוח אישי ומקצועי שלהם, מציעים להם הזדמנויות קידום רבות ומגוונות, מציבים לרשותם מערכי הדרכה והכשרה מקיפים, ונוקטים במדיניות פרט ורווחה עשירה, תוך שמירה על אווירה משפחתית וחמה.

נכון לסוף שנת 2022 מועסקים בקבוצת הראל 4,794 עובדים, כולם בהסכמים אישיים, 95% מהם מועסקים במשרה מלאה.

שיעור הנשים מכלל עובדי הראל ביטוח עומד על כ- 71%. נכון לשנת 2022- אחוז הנשים בדרגי ניהול עמד על 62%.

אתיקה וממשל תאגידי

קבוצת הראל רואה בתרבות עסקית נאותה, המבוססת על כללי אתיקה, תנאי חשוב להשגת מצוינות ערכית ומובילות עסקית. לפיכך, הראל מקפידה על התנהלות הוגנת וחסרת פשרות מול כלל מחזיקי העניין שלה, וביניהם לקוחות, עובדים, סוכנים, ספקים ומתחרים. התנהלות לאור ערכי האתיקה הינה בבחינת מצפן המכוון אותנו בעבודה השוטפת ואין אנו מתפשרים עליה למען קידום רווחים כלכליים או כדאיות עסקית מכל סוג.

להראל קוד אתי המהווה את תעודת הזהות הערכית של הארגון, משמש כמכנה משותף לכלל מנהלי ועובדי הקבוצה וקובע את הרמה האתית שהקבוצה דורשת מעצמה.  הקוד נכתב ברוח אופי הפעילות שלנו, מאושר על ידי ועדת הביקורת והדירקטוריון, ועובר עדכון מעת לעת, בהתאם לסוגיות שונות העולות ממחזיקי העניין השונים.

הקוד האתי – צופן ההצלחה של הראל

הקוד האתי שלנו מבטא את ערכי הליבה המהותיים המנחים את הקבוצה בכל תחומי פעילותה - ערכי "אש להבה": אמינות, שירות, לקוחות, הון אנושי, בית חם והובלה.

אנו עושים מאמץ יום-יומי לתרגם ערכים אלה לכדי החלטות ופעולות יישומיות בעבודתנו השוטפת, בכל הרמות הארגוניות ובכל תחומי הפעילות של הקבוצה.

אחריות סביבתית

אנו משקיעים מחשבה על הערך הסביבתי של מוצרי ביטוח ופיננסים חדשים, מקדמים השקעות ירוקות וכוללים היבטים סביבתיים בתהליכי ניהול הסיכונים השנתיים שלנו.

בנוסף, אנחנו מודדים ומדווחים מדי שנה בשקיפות מלאה על הביצועים שלנו, לכלל מחזיקי העניין ולציבור הרחב, באמצעות דוח האחריות התאגידית הדו-שנתי שלנו, והמנגנון הוולונטרי לדיווח ולהפחתת גזי חממה של המשרד להגנת הסביבה, וכפי שמשתקפים גם בדירוג "מעלה".

הפעולות שננקטו לטובת יישום עקרונות אלו בשנים 2021-2022:

 1. צמצום צריכת החשמל הודות לצעדים כמו התקנת מערכות לניהול אנרגיה והחלפת כלל מערכות המיזוג הקיימות בחברה למערכות צ'ילרים מתקדמות המבוססות על מים
 2. צמצום צריכת נייר הודות לגידול במשלוח דיוורים בדואר אלקטרוני.
 3. צמצום השימוש בכוסות חד פעמיות כתוצאה ממעבר לשימוש בכלים רב-פעמיים
 4. גיבשנו מדיניות "רכש ירוק" כחלק מתפיסת האחריות הסביבתית של הראל והחשיבות שאנו מייחסים ליצירת שרשרת אספקה אחראית. לצורך כך, הטמענו במרכזי הרכש שלנו סעיפי בקשות לקבלת מידע מספקים הנוגע להתנהלותם הסביבתית. את המידע הזה אנחנו ממירים לניקוד שעוזר בבחירת הספקים. בשנת 2022 אף העלנו את הניקוד הניתן לסעיפים אלו, כך שהנושא הסביבתי תופס מקום גדול יותר בשיקולי בחירת ספקי הרכש שלנו. 

פיתוח מוצרים סביבתיים

הראל המבטחת הרשמית של הוועד האולימפי בישראל. אנו רואים באורח חיים בריא, מטרה חשובה ושמים דגש רב לעידוד שגרת חיים בריאה וטובה. במסגרת התמיכה של הראל בספורט ובאורח חיים בריא אנו פועלים במגוון תחומים.

 

אנו רואים באורח חיים בריא, מטרה חשובה ושמים דגש רב לעידוד שגרת חיים בריאה וטובה.הוועד האולימפי הישראלי, הינו גוף שתואם את ערכי קבוצת הראל ואנו מוקירים את פועלו: חתירה למצוינות בספורט, עידוד להישגיות, מקצועיות, אורח חיים בריא ונפש בריאה, סגל שחקנים מצוין ויצירת כבוד לאומי.

התמיכה בוועד האולימפי הישראלי הינה לטווח ארוך, הכולל, בין היתר, את משלחת הספורטאים לאולימפיאדה בריו 2016.
ופנינו קדימה גם לאוליפיאדת טוקיו 2020 ועוד.

במסגרת התמיכה של הראל בספורט ובאורח חיים בריא אנו פועלים במגוון תחומים:

שילוב ספורטאים בפרויקטים של תרומה לקהילה

עידוד למצוינות ואורח חיים בריא

עריכת ימי בריאות לטובת העובדים והציבור הרחב

שיתוף פעולה עם ארגונים שונים כדוגמת איחוד הצלה שפועלים לקידום התחום


קבוצת הראל גאה בדרוג "פלטינה פלוס" היוקרתי, של ארגון מעלה, בשנת 2016.דרוג מעלה דרג 98 חברות ישראליות בתחום האריות התאגידית, שכולל מעורבות ותרומה לקהילה, סביבת עבודה, איכות סביבה, אתיקה וממשל תאגידי.

לאתר הועד האולימפי >

דוחות אחריות תאגידית

דוח אחריות תאגידית 2021-2022

דוח אחריות תאגידית קבוצת הראל 2019-2020

דוח אחריות תאגידית קבוצת הראל 2017-2018